Sprawozdanie z wycieczki do ToruniaWycieczka do Torunia zaczęła się o godzinie 6.30 we wtorek 26 marca 2013 r. Pod szkołą spotkaliśmy się z naszymi paniami prowadzącymi zajęcia i panią kierownik Dorotą Żelazko.
Najpierw zwiedzaliśmy Centrum Astronomiczne w Piwnicach pod Toruniem, które umieszczono w zabytkowym XIX-wiecznym dworze. Obserwowaliśmy tam radioteleskop, którego średnica wynosi 32 m - największy w Europie Środkowej i mniejszy 15 metrowy, radio satelitarne oraz ogromny mikroskop.
Potem, na Starym Mieście w Toruniu, spotkaliśmy się z przewodnikiem – panem Pawłem i odbyliśmy z nim spacer. Zobaczyliśmy pomnik Mikołaja Kopernika, ratusz i inne zabytki na toruńskiej Starówce. Następnie uczyliśmy się piec pierniki w Muzeum Mikołaja Kopernika. Były bardzo smaczne.
Kolejnym punktem wycieczki był seans w Planetarium. Wszyscy z zapartym tchem oglądaliśmy film pt. „Wirująca Ziemia” i uczyliśmy się jak rozpoznawać gwiazdy, poznaliśmy podstawowe informacje związane z ruchem wirowym oraz obiegowym Ziemi, zjawisko dnia i nocy oraz następstwo pór roku. W przystępny sposób poznaliśmy, jak zmienia się wygląd nieba i układ gwiazdozbiorów w ciągu roku, jaką rolę pełni Gwiazda Polarna oraz skąd biorą się fazy Księżyca.
Następnie zjedliśmy obiad w barze Małgośka i pojechaliśmy na Uniwersytet Mikołaja Kopernika na wydział Biologii i Nauk o Ziemi i tam uczestniczyliśmy w zajęciach pt. „Ziemia z satelity”.
Profesor prowadzący zajęcia pokazał nam zdjęcia satelitarne Ziemi, uczyliśmy się jak robi się mapy. Na zakończenie otrzymaliśmy pamiątkowe smycze i papierowy model Mikołaja Kopernika do złożenia.
Wycieczka była bardzo udana, wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń.


Kinga Malec, Patrycja Liszewska