Grupa przyrodniczo-matematyczna z SP3 w terenie.
27 października 2012 r. w ramach realizacji projektu badawczego ,,Sierpeccy badacze”- komponent ,,Nasza fauna i flora” wyruszyliśmy na pierwsze zajęcia terenowe w dolinie rzeki Sierpienicy. Był bardzo pogodny i słoneczny dzień. Tym bardziej uczniowie cieszyli się i chcieli obcować z przyrodą.
Zajęcia rozpoczęliśmy w dolinie rzeki, blisko Skansenu. Poruszając się lewym brzegiem, uczniowie charakteryzowali napotkane formy terenu oraz określali wpływ człowieka na środowisko. Przemieszczając się w terenie, uczniowie fotografowali lokalną florę, może nieco ubogą, ale niezwykle barwną o tej porze roku. Nasłuchiwali odgłosów ptaków, wśród których zdecydowanie dominowały bażanty, chowające się przed nami wśród zadrzewień. Uczniowie, posługując się kompasem, określali kierunki świata, orientowali mapę doliny, ćwiczyli umiejętność obliczania skali. Punktem docelowym zajęć był teren w pobliżu mostu przy ul. Bobrowej, gdzie młodzi badacze określali parametry Sierpienicy- min: prędkość przepływu, szerokość rzeki, jej temperaturę i przejrzystość wody.
Dla większości uczniów był to pierwszy tak bliski kontakt z lokalną przyrodą. Wielu z nich wyrażało ogromne zdziwienie faktem, że w niedużej odległości od osiedli mieszkaniowych występują jeszcze miejsca tak urokliwe i nieprzekształcone przez człowieka. Niewątpliwie dolina naszej rzeki jest miejscem ciekawym i bogatym przyrodniczo, w które na pewno wrócimy.
Magdalena Gajda