A może kariera naukowa?!

 

24 maja 2013r. na zajęcia grupy przyrodniczo-matematycznej pani Ewy Tomaszewskiej przybył niezwykły gość- dr Edyta Stasiak – Różańska, która pracuje naukowo na stanowisku adiunkta w Zakładzie Biotechnologii i Mikrobiologii Żywności SGGW w Warszawie. Oczywiście my – dziennikarze także dostaliśmy zaproszenie na to niezwykłe spotkanie.

Dla pani Edyty – absolwentki naszej szkoły sprzed kilkunastu lat - był to sentymentalny powrót. Obecnie zajmuje się ona badaniami bakterii występującymi w żywności. Na początku zapoznała zebranych z budową komórki bakteryjnej, różnymi kształtami tych mikroorganizmów, które następnie oglądaliśmy pod mikroskopem w formie barwionych preparatów. Prowadząca uświadomiła wszystkim, że są bakterie „złe”, ( np. salmonella enteritidis, clostridium botulinum), które wywołują choroby oraz bakterie „dobre”, ( np. bakterie mlekowe) dzięki którym możliwa jest produkcja jogurtu, kefiru, kapusty, ogórków kiszonych i wielu innych produktów żywnościowych.

Najciekawszym punktem zajęć było samodzielne wykonywanie preparatów z soku kiszonej kapusty w celu zidentyfikowania obecnych w nim bakterii. Mikroskopy pracowały na najwyższych obrotach. Okazało się, że mikroskopowanie przy użyciu obiektywu 40x wymaga niezwykłej cierpliwości, ale udało się.

Uczniowie założyli także agarowe hodowle mikroorganizmów, występujących na palcach ręki czystej i umytej. Ich efekty „wyrosną” lub nie za kilka dni.

Uczestnicy, jak zawsze, podeszli do badań z wielkim zaangażowaniem, które tym razem było jeszcze większe , ponieważ na zajęciach pojawiła się pani dyrektor Grażyna Krawczyńska i była bardzo mile zaskoczona aktywną postawą uczniów.

Przyrodnicy i dziennikarze dosłownie i w przenośni złapali bakcyla i od tego momentu niejeden z nas marzy o karierze naukowej.

 

Igor Rogoziński i Bartosz Chojnacki

Zespół humanistyczno-dzienikarski

Nauczyciel opiekum – Małgorzata Tyburska

RSS