Wycieczka do Miszewa Murowanego!
Uczestnikom projektu ze Szkoły Podstawowej nr 3 15 czerwca 2013r. udało się wyjechać do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Łownych w Miszewie Murowanym. To właśnie tam powstało pierwsze w Polsce leśne sanatorium. Pomysł jego powstania zrodził się w płockim ZOO, do którego trafia wiele chorych i okaleczonych dzikich zwierząt. Budowę i organizację takiego specjalistycznego ośrodka wsparł Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.
Na ośrodek Nadleśnictwo Płock przeznaczyło spory teren w lesie w Miszewie Murowanym. Duża polana wraz z budynkiem została ogrodzona drewnianym parkanem z bramą, przez którą wypuszczane są do lasu wyleczone zwierzęta. Osobny wybieg przygotowany jest dla dzików. W Miszewie Murowanym został wybudowany pawilon dydaktyczny, w którym odbywają się zajęcia z szeroko pojętej przyrody, ochrony środowiska i gospodarki łowieckiej. Wyposażony jest w poglądowe plansze i tablice z gatunkami chronionymi - rodzimymi i obcymi. Jedno z pomieszczeń przeznaczone jest na lecznicę weterynaryjną. Opiekę nad ośrodkiem sprawuje p. Jerzy Downarowicz, do którego leśniczówki przylega to leśne sanatorium.
Obecnie w leśnym sanatorium przebywa tylko kilka zwierząt, ponieważ większość po sezonie zimowym została wypuszczona na wolność. Wszyscy bardzo współczuliśmy boćkowi, który ma źle zrośnięte skrzydło i już nigdy nie opuści ośrodka. Dużo uciechy sprawiło nam karmienie Balbiny, czyli krzyżówki świni i dzika. W ogóle się nas nie bała.
Odbyliśmy także wędrówkę po ścieżce dydaktycznej , która pozwoliła nam zapoznać się z okolicznymi typami roślinności leśnej. Po niej kiełbaski z ogniska smakowały jeszcze bardziej.
Zwiedziliśmy także płockie ZOO. Można w nim podziwiać bardzo dużo egzotycznych gatunków zwierząt. Podobały się nam szczególnie odpoczywające z powodu upału słonie , kąpiący się hipopotam, lwy i gepard, a także dumne pawie. Udało nam się również obejrzeć pokaz karmienia pingwinów , połączony z krótką prelekcją.
To był bardzo udany wyjazd. Nawet pogoda dopisała, słońce świeciło pełnym blaskiem. Szkoda, że to była ostatnia taka wyprawa.
Igor Rogoziński i Paweł Wierzbicki
( Zespół humanistyczno-dziennikarski)
( Nauczyciel opiekun – Małgorzata Tyburska)